Statut
STATUT FEDERACJI ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH PRACOWNIKÓW SKARBOWYCH
(po zmianach wprowadzonych na Walnym Zjeździe Delegatów 25września 2020r.)
§ 1
- Tworzy się Federację Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych, zwanej dalej Federacją.
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych jest organizacją niezależną, dobrowolną i samorządną.
- Federacja jest niezależna od pracodawców, organów państwowych oraz innych podmiotów Federacja może przystąpić do ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej (konfederacji związków zawodowych) na mocy uchwały podjętej na Walnym Zjeździe Delegatów. Z wnioskiem o podjęcie takiej uchwały może wystąpić Zarząd Federacji. Uchwała zapada większością zwykłą.
- Federacja może przystąpić do międzynarodowego zrzeszenia pracowników § 1 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§ 2
- Federacja zrzesza związki zawodowe działające u pracodawców, będących urzędami administracji podległymi właściwemu Ministrowi do spraw Finansów Publicznych.
- Związki zawodowe, o których mowa w ust. 1 nabywają członkostwo w Federacji z chwilą złożenia oświadczenia o przystąpieniu do Federacji w formie uchwały właściwego organu reprezentującego związek – o jego przystąpieniu.
- Na zasadzie określonej w ust 2 następuje wystąpienie z Federacji.
§ 3
- Federacja posiada osobowość prawną – może nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania w granicach przewidzianych przepisami prawa.
- Federacja jest reprezentowana przez Zarząd na zasadach przewidzianych w niniejszym Statucie.
§ 4
- Terenem działania Federacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą jest miasto Łódź.
- Siedziba może być zmieniona uchwałą podjętą zwykłą większością głosów.
§ 5
- Federacja zajmuje się ochroną praw oraz dąży do polepszenia warunków pracy pracowników zatrudnionych u pracodawców, będących jednostkami administracji podległych właściwemu Ministrowi do spraw Finansów Publicznych, na zasadach jakie zostały przewidziane dla związków zawodowych. Celem Federacji jest ponadto zwiększenie pozycji związków zawodowych działających u pracodawców, będących jednostkami administracji publicznej.
- W celu wykonania powyższych zadań Federacja prowadzi dialog z przedstawicielami władz państwowych, pracodawcami oraz innymi podmiotami.
- Federacja wykonuje uprawnienia przewidziane przepisami prawa.
- Federacja uprawniona jest ponadto do reprezentowania praw indywidualnych pracowników na zasadach przewidzianych dla związków zawodowych. Decyzję o ochronie praw indywidualnych pracowników podejmuje Zarząd na wniosek zainteresowanego pracownika.
§ 6
- Statut określa strukturę organizacyjną Federacji oraz zasady tworzenia i sprawowania funkcji w organach Federacji.
§7
- Członkiem Federacji jest Związek zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, który przystąpi do Federacji na zasadzie § 2 ust. 2 niniejszego Statutu.
- Uchwała o przystąpieniu do Federacji następuje według zasad określonych w statucie zainteresowanego związku zawodowego.
§ 8
- Członkowie Federacji działają przez swoich przedstawicieli ustanowionych zgodnie z postanowieniami ich statutów.
- Członkowie Federacji w ramach prowadzonej przez nich działalności związkowej dążą do realizacji celów Federacji, w tym w szczególności poprzez realizację wspólnej polityki na poziomie jednostek organizacyjnych podległych właściwemu Ministrowi do spraw Finansów Publicznych.
- Członkowie Federacji biorą aktywny udział w działalności Federacji, w tym w szczególności poprzez:
- wybór członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej;
- zgłaszanie projektów uchwał Federacji;
- zgłaszanie spraw do porządku obrad Walnego Zjazdu Delegatów;
- zgłaszanie Zarządowi potrzeby ochrony praw lub interesów pracowniczych.
- Członkowie Federacji zobowiązani są do opłacania składek z tytułu członkostwa w Federacji. Wysokość składki ustala Walny Zjazd Delegatów.
- Składki na rzecz Federacji należy wpłacać na rachunek bankowy w terminie najpóźniej do 10 dnia po kwartale, którego składki dotyczą a w przypadku nieuregulowania składek za dwa kolejne kwartały dany związek zostaje zawieszony w sprawach członka do czasu uregulowania zaległości.
- W przypadku oświadczenia o odmowie płacenia składek członkowskich na rzecz Federacji Zarząd ma możliwość podjęcia uchwały o wykluczeniu organizacji z Federacji.
- Każda organizacja zobowiązana jest do przesłania informacji o liczebności członków do Zarządu Federacji, w terminach wynikających z ustawy o związkach zawodowych.
§ 9
- Federacja nabywa osobowość prawną z dniem zarejestrowania.
- Federacja zawiadamia niezwłocznie właściwy Sąd o zmianach w Statucie.
§ 10
- Federacja ma prawo opiniowania założeń i projektów ustaw oraz aktów wykonawczych do tych ustaw w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych pracowników skarbowych.
- Federacji przysługuje prawo wyrażania opinii na temat założeń i projektów, o których mowa w ust.1, w środkach masowego przekazu, w tym także w radiu i telewizji.
- Federacja ma prawo występowania z wnioskami o wydanie lub zmianę ustawy albo innego aktu prawnego w zakresie spraw objętych zadaniami związków. Wnioski dotyczące ustaw Federacja kieruje do posłów lub organów mających prawo inicjatywy ustawodawczej.
§ 11
Federacja w ramach posiadanych uprawnień na wniosek pracownika może podjąć się ochrony jego praw, w tym także poprzez aktywny udział w postępowaniu sądowym na zasadach przewidzianych w kpc.
§ 12
Federacja działa na podstawie przepisów prawa, Statutu, zawartych umów i porozumień oraz na mocy uprawnień i upoważnień nadanych Federacji w związku z uczestnictwem w organizacjach i strukturach, o których mowa w § 1 ust 4 niniejszego Statutu.
§ 13
- Organami Federacji są:
- Walny Zjazd Delegatów;
- Zarząd Federacji;
- Komisja Rewizyjna.
- Kadencja organów Federacji trwa 4 lata.
§ 14
- Uchwały organów Federacji zapadają zwykłą większością głosów niezależnie od ilości członków organów uprawnionych do głosowania chyba, że Statut Federacji stanowi inaczej.
- Zarząd Federacji oraz Komisja Rewizyjna zobowiązane są do składania sfederowanym związkom wyjaśnień i sprawozdań ze swojej działalności, a w szczególności w zakresie realizacji własnych uchwał, zgłoszonych wniosków i postulatów oraz planowanych zamierzeniach podejmowanych w interesie pracowników.
§ 15
- Organy Federacji pochodzą z wyboru. Zasady wyboru są następujące:
- nie ogranicza się liczby kandydatów przy czym każdy z członków Federacji może zgłosić po jednym kandydacie do Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
- głosuje się na poszczególnych kandydatów;
- głosowanie jest tajne;
- funkcji Przewodniczącego w organach Federacji nie może pełnić osoba zajmująca kierownicze stanowisko w jednostkach administracji podległych właściwemu ministrowi do spraw finansów publicznych;
- Przewodniczącego Zarządu wybiera Walny Zjazd Delegatów w odrębnym głosowaniu;
- ustępujący członkowie władz Federacji nie posiadający mandatu delegata, posiadają bierne prawo wyborcze a ich kandydatura nie wymaga zgłoszenia przez członków Federacji;
- kandydat na członka Zarządu Federacji bądź Komisji Rewizyjnej nie może zasiadać w komisji skrutacyjnej.
- Członek organu Federacji obowiązany jest:
- aktywnie uczestniczyć w pracach organów Federacji;
- reprezentować interesy pracowników oraz przedstawiać uwagi, wnioski i spostrzeżenia, a także propozycje zgłaszane przez członków związków sfederowanych na posiedzeniach organów Federacji.
§ 16
- Członkowie Zarządu Federacji i/lub Komisji Rewizyjnej mogą być odwołani z zajmowanej funkcji przed upływem kadencji w przypadku:
- rażącego naruszenia postanowień Statutu i/lub obowiązujących uchwał;
- złożenie wniosku w sprawie odwołania członka Zarządu Federacji i/lub Komisji Rewizyjnej przez co najmniej połowę organizacji zrzeszonych w Federacji;
- niemożność pełnienia funkcji przez okres dłuższy niż połowa kadencji;
- wystąpienie lub wykreślenie Związku z Federacji, którego przedstawiciel jest członkiem Zarządu lub Komisji Rewizyjnej.
- Odwołanie następuje w drodze uchwały Walnego Zjazdu Delegatów zapada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Federacji.
- Decyzja o odwołaniu z zajmowanej funkcji członka organu Federacji winna być podjęta po wysłuchaniu zainteresowanego, z wyjątkiem sytuacji przewidzianej w ust1. lit d.
- W przypadku niemożności pełnienia funkcji przez okres dłuższy niż połowa kadencji, przeprowadza się wybory uzupełniające.
- Członek Zarządu lub/i Komisji Rewizyjnej ulega zawieszeniu w pełnieniu funkcji w w/w Organie z dniem uzyskania informacji o wystąpieniu Związku z Federacji.
- Członek Zarządu lub/i Komisji Rewizyjnej ulega zawieszeniu w pełnieniu funkcji w w/w Organie z dniem przyjęcia uchwały o zawieszeniu Związku w prawach członka federacji.
§ 17
- Mandat członka organów Federacji wygasa przed upływem kadencji w przypadkach:
- rozwiązania Federacji;
- rezygnacji z mandatu;
- odwołania w trybie § 16;
- niemożności pełnienia funkcji przez okres dłuższy niż połowa kadencji.
§ 18
- Najwyższym organem Federacji jest Walny Zjazd Delegatów.
- Zarząd Federacji zwołuje Walny Zjazd Delegatów co najmniej raz w roku, o czym powiadamia organizacje związkowe najpóźniej na 30 dni przed planowanym terminem Walnego Zjazdu Delegatów. Powiadomienie może nastąpić w każdej formie potwierdzając jego przyjęcie przez organizację związkową.
§ 19
- Walny Zjazd Delegatów:
- ustala program działania Federacji;
- rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
- uchwala Statut i wprowadza zmiany do Statutu;
- ustala strukturę organizacyjną Federacji;
- ustala skład liczbowy Zarządu Federacji i Komisji Rewizyjnej;
- wybiera w głosowaniu tajnym:
- Przewodniczącego Zarządu Federacji,
- członków Zarządu Federacji,
- członków Komisji Rewizyjnej;
- określa ogólne zasady gospodarki finansowej i majątkowej, wysokość składki członkowskiej;
- rozpatruje wnioski i postulaty;
- decyduje o rozwiązaniu Federacji;
- na wniosek Komisji Rewizyjnej udziela lub odmawia udzielenia Zarządowi Federacji absolutorium. W razie odmowy udzielenia Zarządowi Federacji absolutorium, Zarząd Federacji zobowiązany jest do zwołania w terminie 3 miesięcy Walnego Zjazdu Sprawozdawczo – Wyborczego;
- w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium nie mogą brać udziału członkowie Zarządu Federacji;
- podejmuje uchwałę w sprawie udziału Federacji w organizacjach, o których mowa w § 1 ust.4;
- podejmuje uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Federacji.
- Każdy związek będący członkiem Federacji może być reprezentowany na Walnym Zjeździe Delegatów maksymalnie przez 2 Delegatów z prawem głosu dla każdego z nich. Poza Delegatami w pracach Walnego Zjazdu Delegatów mogą uczestniczyć inne osoby wyznaczone przez członków Federacji. Osoby te nie mogą reprezentować związku w trakcie głosowań, o których mowa w niniejszym Statucie posiadają jedynie głos doradczy.
- Delegatem na Walny Zjazd Delegatów Federacji jest osoba lub osoby, które przed rozpoczęciem Walnego Zjazdu okażą uchwałę stosownego Organu swojej Organizacji Związkowej.
§ 20
W sytuacjach uzasadnionych –Zarząd Federacji, Komisja Rewizyjna bądź Zarząd Federacji na wniosek 1/3 organizacji związkowych zrzeszonych w Federacji zwołuje w trybie nadzwyczajnym Walny Zjazd Delegatów, o czym powiadamia organizacje związkowe zrzeszone w Federacji najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem Walnego Zjazdu Delegatów.
§ 21
- Zarząd Federacji wybierany jest przez Walny Zjazd Delegatów Federacji.
- Zarząd Federacji kieruje bieżącą działalnością Federacji i reprezentuje Federację wobec osób trzecich oraz organów państwowych, w szczególności zaś:
- realizuje uchwały Walnego Zjazdu Delegatów;
- współdziała z organizacjami i instytucjami państwa oraz innymi podmiotami we wszystkich sprawach dotyczących warunków pracy, płacy i bytu pracowników;
- zwołuje i ustala termin Walnego Zjazdu Delegatów oraz porządek obrad;
- zarządza majątkiem Federacji;
- organizuje i udziela pomocy finansowej osobom i organizacjom związkowym;
- ustala i kieruje zbiorowymi działaniami Federacji;
- organizuje formy protestu przewidziane przepisami prawa, po zasięgnięciu opinii zrzeszonych w Federacji organizacji związkowych.
- W skład Zarządu Federacji wchodzi maksymalnie 9 jego członków w tym Przewodniczący Zarządu.
- Zarząd Federacji w podjętej uchwale określa zadania oraz funkcje wskazanym członkom Zarządu.
- Przewodniczący Zarządu organizuje i kieruje pracami Zarządu Federacji.
- Federacja jest reprezentowana przez 2 członków Zarządu działających łącznie.
- W sprawach przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest uchwała 2/3 członków Zarządu. W pozostałych sprawach wystarczająca jest uchwała większościowa. Za czynności zwykłego zarządu uważa się zaciąganie zobowiązań lub dokonanie rozporządzeń majątkowych w kwocie nie przekraczającej 5 000,00 zł.
- Pełnomocnictwo do reprezentowania Federacji udzielane jest na zasadach przewidzianych dla reprezentacji Federacji.
- Uchwały zapadają większością głosów. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego.
- Dopuszczalne jest podejmowanie uchwał poza posiedzeniem Zarządu, w formie uzgodnionej przez członków Zarządu, w tym uzgodnień korespondencyjnych lub ustnych, co wymaga sporządzenia notatki przez Przewodniczącego lub członka Zarządu wskazującej ile osób głosowało za, ile przeciw, ile się wstrzymało.
- Walny Zjazd Delegatów odbywa się do 30 czerwca.
§ 22
- Komisja Rewizyjna wybierana jest przez Walny Zjazd Delegatów.
- Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Federacji.
- W skład Komisji Rewizyjnej wchodzi 3 członków w tym Przewodniczący wybierany przez członków Komisji Rewizyjnej na pierwszym posiedzeniu Komisji.
- Do zadań Komisji Rewizyjnej należy badanie działalności Zarządu pod kątem legalności.
- Komisja Rewizyjna dokonuje okresowej kontroli działalności Zarządu. Kontrola jest przeprowadzona co najmniej raz w roku.
- Komisja Rewizyjna po zakończeniu kontroli przedstawia Zarządowi wynik tej kontroli wnosząc o wyjaśnienie stwierdzonych niejasności lub nieprawidłowości.
- Zarząd Federacji ustosunkowuje się do wyników kontroli bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 21 dni od dnia ich otrzymania.
- Jeżeli Komisja nie uzna wyjaśnień Zarządu za wystarczające może przedstawić sprawę na Walnym Zjeździe Delegatów.
§ 23
- Majątek Federacji powstaje:
- ze składek członkowskich;
- dotacji, darowizn i zapisów;
- z dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej;
- z dochodu z organizowanych przez Federację imprez kulturalno-rozrywkowych i sportowych oraz prowadzonej przez Federację działalności statutowe j- zgodnie z obowiązującymi przepisami;
- z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym lub lokat.
- Zarząd majątkiem oraz prowadzona działalność gospodarcza Federacji nie może naruszać ogólnie obowiązujących przepisów.
- Wydatki Federacji dzielą się na statutowe, związane z realizacją zadań Federacji, oraz wydatki reprezentacyjne. Wydatki reprezentacyjne nie mogą przekroczyć 2 000,00 zł rocznie. Ograniczenie to nie dotyczy organizacji Walnego Zjazdu Delegatów.
§ 24
Składki płacone przez członków Federacji nie podlegają zwrotowi.
§ 25
- Majątek Federacji służy realizacji i finansowaniu działalności Federacji.
- Dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez Federację służy realizacji zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału pomiędzy członków Federacji.
§ 26
Zmiany w Statucie mogą być wprowadzane uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów podjętą większością 2/3 ważnie oddanych głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych członków.
§ 27
Rozwiązanie Federacji następuje uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów podjętą większością 2/3 ważnie oddanych głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych członków.
§ 28
- Czynności związane z likwidacją Federacji dokonuje Komisja Likwidacyjna powołana przez Walny Zjazd Delegatów.
- Z przeprowadzonych czynności likwidacyjnych. Komisja sporządza sprawozdanie, które składa w Sądzie.
§ 29
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem rozstrzyga Zarząd Federacji.
- Wykładni przepisów Statutu dokonuje Zarząd Federacji.
§ 30
Statut wchodzi w życie po uchwaleniu go przez Walny Zjazd Delegatów Federacji.